Ez a kis füzet évek óta társam a lezárásban, tervezésben. Az idei egy kicsit más, mint az eddigiek. Ezért gondoltam, hogy megosztom a tapasztalataimat, valamint néhány gyakorlati tippet, amelyek neked is hasznosak lehetnek.
Ha szeretnéd, személyesen is szívesen segítek neked
- a kitöltésben, pontosításban, a tervezésben,
- szükség esetén a belső egyensúlyod visszaszerzésében, a veszteségek, nehézségek feldolgozásában.
Itt kérhetsz időpontot.
Én a pandémiás kiegészítőset töltöttem le. Ez opcionális, csinálhatod enélkül is, bár utólag azt mondom, hogy megéri bátornak lenni.
Ez a füzet mindig két részből áll. Az egyik az előző év lezárása, a második az aktuális év tervezése. Az első 3-4 órát is igénybe vehet, a második már gyorsabban szokott menni.
A tavalyi év megpróbáltatásai miatt nehezebb volt a zárás, mint gondoltam. Ha hasonló tüneteket tapasztalsz magadon, mint én, ne add fel! Érdemes végigcsinálni.
Úgy indultam neki, ahogy szoktam. Egy nyugalmas délutánon készítettem egy finom meleg teát, bekuckóztam, vettem egy nagy levegőt és kíváncsian, lelkesen elkezdtem megválaszolni a kérdéseket.
Rövid idő elteltével azonban elkezdtem ficeregni. Megnéztem egy részt az aktuális sorozatomból. Hirtelen ötlettől vezérelve felhívtam egy barátnőmet. Folyamatosan kerestem a kibúvókat. Valahogy nem akaródzott tovább csinálni. Észrevettem, hogy óriási feszültséget generált bennem ez a feladatsor, így végül elmentem sétálni egy nagyot.
Másnap újra nekiálltam. Nehogy már kifogjon rajtam! Úgy gondolom egészen jól vagyok a nehézségekkel való szembenézéssel.
Mégsem volt könnyű újra feleleveníteni az év egyes részeit, eseményeit, az ezekkel kapcsolatos érzéseket. De jó, hogy végül nem hagytam magam.
Szeretem ebben a kis füzetben, hogy a kérdések segítségével a nehézből is át tudok fordulni. Engedi meglátni és segít megfogalmazni azokat a tanulságokat, amelyekből utána építkezhetek. A kérdések mentén sikerült meglátni, hogy milyen kreatív megoldásokat voltam képes megtalálni a számomra kihívást jelentő helyzetekben. Milyen belső erőforrásokat tudtam mozgósítani magamban és, hogy melyek voltak azok a jó dolgok, amelyekkel gazdagodtam.
Érdekes felismerés volt, hogy a rendhagyó körülményekkel együtt, a 2019-es tervezőben megfogalmazott célok, vágyak nagyrészt teljesültek.
A folyamat fájdalmasabb volt, mint az eddigiek. Végignézni, hogy mi minden történt, hány kihívást kellett „túlélni”, átélni, megoldani. Nem volt könnyű. Mégis ez hozta meg a végére azt a felismerést, felszabadult örömöt, hogy MEGCSINÁLTAM.
Bármilyen nehéz is volt, de itt vagyok és rengeteg dolgot tanultam magamról, az élethelyzeteimből.
Ezek után az új év tervezése egészen könnyedén ment.
AMIT IDÉN MÁSKÉPP CSINÁLOK
Minden évben újítok valamit, kísérletezek. Ez most is így történt.
Az éves tervezés mellé kerestem valamit, ami a mindennapokban is a segítségemre lehet. Valamint évek óta szemezek azzal, hogy elkészítsek egy vágytáblát, ami kitehető a lakásban is.
Minden nap rá tudok nézni a képekre, az idézetekre, fontos szavakra. Ezzel is fókuszban tudom tartani a számomra fontos dolgokat. Mivel a képek érzéseket is felidéznek, ezáltal még élőbbé válik a kapcsolódásom a céljaimhoz, vágyaimhoz. Ráadásul bármikor bővíthető és alakítható. És egy remek játék a képek válogatása, az idézetek összegyűjtése, a ragasztgatás, az alkotás.
A Yearcompass kitöltése az első lépcső volt. Ezzel átnéztem az előző évet és részletesen átgondoltam az ideit.
A következő lépés egy tudatos tervező füzet használatba vétele lett. Ami a mindennapi tevékenységeim áttekintésében, tervezésében, szervezésében nyújt segítséget. Támogat abban, hogy az általam megfogalmazott célokat, változtatásokat a gyakorlatba is át tudjam tenni.
Ne csak lebegjenek a fejem felett, nyomasszon a tudat, hogy meg KELLENE csinálni őket, de csak halogatom. Hanem kis lépésekben, kényelmesen, valóban be tudjam építeni az életembe.
A korona a már említett vágytábla összeállítása lesz.
Kíváncsian várom a tapasztalataimat, az eredményét.
TIPPEK, TRÜKKÖK
- Azt vettem észre, hogy az elsőre felbukkanó válaszok sokszor nagyon általánosak. Például: szeretnék több időt tölteni a családommal, szeretnék többet mozogni, kirándulni… stb.
Ez pont arra elég, hogy a vágyamat megfogalmazzam, de ettől még jó eséllyel nem fog változni semmi. Érdemes ennél tovább menni, konkrétabban megfogalmazni. Mit tudnék tenni azért, hogy ez megvalósuljon?
Például: szeretnék több időt tölteni a családommal, ezért minden hónapban szervezek egy családi ebédet. Minden hónapban egyszer elmegyek kirándulni a barátnőmmel. - A másik felismerésem az volt, hogy az elsőre felbukkanó válaszoknál van mélyebb válasz is. Ami közelebb áll hozzám, jobban rólam szól. Ami már érzéseket is megmozgat bennem. Ezért az egyes részekhez segítségül hívtam az OH-kártyákat, hogy konkrétabb, igazabb válaszokat tudjak megfogalmazni. Már akkor éreztem, hogy ez jó irány lesz. Ez az ötlet visszaigazolást nyert abban, hogy kb. 80%-ban teljesültek azok, amiket megfogalmaztam.
Ha nincs OH-kártyád, akkor csak tedd fel magadnak újra és újra az adott kérdést és figyeld, hogyan változnak a válaszaid. Mi minden bukkan fel még belőled. - Írhatsz az egyes vágyakhoz, célokhoz konkrét megvalósulási időszakot is. Mikorra szeretnéd, meddig valósuljon meg.
- Készíthetsz te is vágytáblát. Az interneten sok példát találsz rá. A lényege, hogy képekkel, idézetekkel, fontos és motiváló szavakkal ezen a módon is segítesz magadnak fókuszban tartani a fontos vágyakat, célokat.
- Az utolsó ötlet, hogy kezdj el róla beszélni. Amint hangosan is kimondod, te magad is komolyabban fogod venni azokat a dolgokat, amiket beleírtál ebbe a kis füzetbe.
A füzetet innen tudod letölteni: https://www.yearcompass.com/hu/
Ha már kitöltötted, de szeretnél
-
a tavalyi év lezárásával, elengedésével,
-
egy-egy nehezebb téma átbeszélésével, feldolgozásával kapcsolatban,
-
az egyes válaszok megfogalmazásában, a konkretizálásban segítséget kérni,
-
érdekel, hogyan tudnád hatékonyabban fókuszban tartani az év többi részében is azokat, amiket beleírtál,
akkor kérj időpontot bátran!
Írhatsz is: anuczm@gmail.com
Biztosan hallottad már te is, hogy ahol a figyelem ott az energia.
Minél többet foglalkozol vele, annál jobban a tiéd lesz. Minél közelebb áll hozzád, annál könnyebb fókuszban tartani. Amit pedig fókuszban tudsz tartani, azt könnyebben meg tudod valósítani.
A füzetet innen tudod letölteni: https://www.yearcompass.com/hu/
A tervezéshez a Tudatos Tervező füzetet választottam.
A vágytáblára (visionboard) itt találtok mintákat.